Fundacja SPEM DONARE została powołana, by koordynować i wspierać dzieła charytatywne Sanktuarium, takie jak Hospicjum im. św. Stanisława Papczyńskiego czy Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnio­nym. Nazwa Fundacji -”Spem Donare”, czyli „dawać nadzieję” możliwie najpełniej wyraża podstawową ideę Fundacji – niesienie pomocy ludziom oczekującym miłosiernej postawy bliźniego. Pomoc ta może być wyrażona na wiele sposobów, od pomocy duchowej i psychologicznej osobom uzależnionym, skłóconym w rodzinie, samotnym i pokrzywdzonym, po uczynienie godnym ostatniego okresu życia ludzi nieuleczalnie chorych oraz wsparcie ich bliskich. Zgodnie z zamysłem założycieli licheńskiej Fundacji, jej działalność ma być ofiarą składaną na ołtarzu Chrystusa dla tych najbardziej zagubionych, a jednocześnie najbardziej umiłowanych ludzi. Fundacja realizuje swoje zadania, mając priorytet w opiece nad cierpiącymi i poprawę w zakresie dostępności do tej opieki, choć oprócz medycznego wsparcia chce ofiarować wsparcie duchowe, pomóc w zrozumieniu  cierpienia, swej drogi często odmiennej od innych, zdrowych ludzi.

Licheńskie Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym dotyka najbardziej aktualnych problemów społecznych, takich jak wszelkiego rodzaju uzależnienia (od alkoholu, narkotyków, nikotyny, seksu, hazardu, internetu, zakupów), anoreksji i bulimii, przemocy w rodzinie, problemów małżeńskich, wychowawczych, związków niesakramentalnych,  a także problemów religijnych. Można tu uzyskać m.in. informacje o działalności placówek odwykowych, grup samopomocowych, placówkach pomocy społecznej, prawnej i specjalistycznej. Pracujący w Licheńskim Centrum Pomocy psycholodzy, terapeuci i wolontariusze pełnią dyżur w telefonie zaufania prowadząc rozmowy indywidualne i porady. Stronę www.pomoclichen.home.pl odwiedza kilkadziesiąt tysięcy osób rocznie. Systematycznie rośnie ilość rozmów prowadzonych drogą e-mail’ową i przez skype’a.

Realizując przesłanie założyciela Zgromadzenia Księży Marianów, ojca Stanisława Papczyńskiego, który powierzył Marianom troskę o dusze zmarłych, ale również troskę o to, by ci, którzy żyją, byli dobrze przygotowani na śmierć, w styczniu 2009 roku Licheńska Fundacja otworzyła na terenie Sanktuarium Hospicjum. Ośrodek zapewnia pomoc medyczną w  szczególności osobom cierpiącym na choroby nowotworowe i inne nieuleczalne schorzenia w schyłkowej fazie choroby. Opieka opiera się na poprawie jakości życia chorych poprzez łagodzenie wszechogarniającego bólu i innych skutków choroby, a także na wsparciu psychicznym i duchowym, przygotowującym chorych do spokojnej i godnej śmierci, a rodzinom dająca wytrwanie w trakcie choroby ich bliskich.
W budynku Hospicjum mieści się kaplica, w której odprawiane są Msze Święte i nabożeństwa w intencji chorych i cierpiących oraz tych, którzy już odeszli. Z myślą o chorych unieruchomionych na łóżkach, w pokojach zamontowano odbiorniki telewizyjne, dzięki którym mogą oni uczestniczyć w modlitwie. Licheńskie Hospicjum otwarte jest dla wszystkich – wierzących i niewierzących.

”Dawać nadzieję” nie znaczy twierdzić „wyzdrowiejesz”, ale sprawiać, iż chory bez względu na stan zdrowia jest nadal pełnoprawnym członkiem społeczeństwa, otoczony uśmiechniętym personelem Hospicjum i rodziną, która często potrzebuje jedynie czasowego ulżenia w opiece nad bliskim. Z myślą o krewnych pacjentów, którzy pragną być blisko swoich najbliższych w ostatnich dniach ich życia w bezpośrednim sąsiedztwie Hospicjum przygotowano pokoje gościnne. Ludzie często ciężko przeżywają odejście najbliższych i nie potrafią sobie z tym poradzić. Wyprzedzając samo powstanie Hospicjum, już na rok przed otwarciem placówki rozpoczęto organizowanie rekolekcji pomagających w przeżyciu żałoby.

Duże pole do działania mają w Fundacji wolontariusze. Jedni, odpowiednio przeszkoleni mogą wesprzeć personel Hospicjum w opiece nad pacjentami, wspólnym spacerze, posiłku, poczytaniu książki, rozmowie z chorymi czy ich bliskimi. Niemniej ważna jest praca na rzecz Fundacji przy pozyskiwaniu darczyńców, gotowych wspomóc działalność ośrodka, czy to przekazując 1% podatku, czy sponsorując zakup leków, opatrunków czy pościeli. Pobyt pacjentów w Hospicjum jest bezpłatny, a z doświadczenia prowadzących hospicja w Polsce wynika, że  przyznawane przez NFZ kontrakty pokrywają tylko część ponoszonych kosztów.

We współczesnym świecie coraz częściej uciekamy od odpowiedzialności za drugiego człowieka i za wspólnotę, w której żyjemy na rzecz własnej samorealizacji. Dlatego tak ważne jest, by nie brakło rąk i serc gotowych do bezinteresownej pomocy innym.