Nasz zespół

Pacjentami Hospicjum opiekuje się wyspecjalizowany zespół lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, opiekunów, psychologów oraz wolontariuszy. Dzięki ich kwalifikacjom i doświadczeniu jesteśmy w stanie zapewnić naszym ciężko chorym pacjentom złagodzenie skutków choroby, takich jak ból, czy problemy z przyjmowaniem pokarmu. Choroby nowotworowe i inne poważne schorzenia wyniszczają ciało, ale też usiłują złamać ducha człowieka, czemu nasz młody i oddany zespół stara się za wszelką cenę zapobiec. Całodobowa obecność pielęgniarek, możliwość rozmowy z lekarzem gwarantują poczucie bezpieczeństwa pacjentom jak również ich rodzinom.
Nasza grupa zawsze pogodnych opiekunów dba o codzienny komfort chorych, poprzez pomoc w utrzymaniu higieny, przyjmowaniu posiłków, spacerze, uczestnictwie w Mszy Świętej w hospicyjnej kaplicy. Wysiłki fizjoterapeutów, pozornie żmudne i nie dające spektakularnej poprawy w efekcie skutkują poprawą kondycji wielu obłożnie chorych osób, które są w stanie przesiąść się z łóżka na wózek i skorzystać w ten sposób z dobrodziejstwa spaceru. Pacjenci, których stan zdrowia na to pozwala chętnie spędzają czas w sali terapii zajęciowej, gdzie pod opieką terapeutki mogą wspólnie pośpiewać, poczytać, robić na drutach. To istotna odmiana dla osób, które od dłuższego czasu widywały jedynie szpitalne sale chorych. O właściwej i kompleksowej pomocy w Hospicjum nie byłoby tez mowy bez obecności psychologów, którzy mają trudne zadanie, bowiem każdy człowiek inaczej przeżywa cierpienie i świadomość zbliżającego się końca.
Ważne jest także wsparcie rodzin, które niejednokrotnie z tą myślą radzą sobie gorzej niż pacjenci. Z pomocy i rad psychologów korzystają też sami pracownicy, którzy na co dzień obcują z ludzkim cierpieniem, a chcą zachować pogodę ducha i uśmiech, na które przecież czekają pacjenci. Opiekę duchową, codzienną możliwość spowiedzi i uczestnictwa w Mszy Świętej  zapewnia chorym kapelan. Licheńskie Hospicjum otwarte jest dla wszystkich - wierzących i niewierzących. Ludzie, nawet wierzący, boją się śmierci. Obecność kapłana stanowi też wsparcie dla rodzin pacjentów, które często zmagają się z różnego rodzaju problemami natury etycznej i moralnej.
Wspaniałe dopełnienie  zespołu hospicyjnego, bez którego to miejsce nie byłoby takie samo, stanowią wolontariusze – osoby, które chcą bezinteresownie pomagać innym, to na nich opiera się idea hospicjów, gdyż towarzyszą chorym w ostatnich chwilach, „przeprowadzają” ich na drugą stronę życia. Stąd określenie „Ciche Anioły”…Pacjentom wystarcza ich obecność, uśmiech, czuły gest, rozmowa.