Nasz Patron - Św. Stanisław Papczyński

patron stanislaw papczynski

Urodził się 18 maja 1631 roku w Podegrodziu koło Starego Sącza w rodzinie chłopskiej. Tego samego dnia został ochrzczony w kościele parafialnym pw. św. Jakuba, gdzie nadano mu imię Jan. W dzieciństwie nie wykazywał zdolności intelektualnych, a nauka przychodziła mu z trudem. Z czasem sytuacja zmieniała się. W wieku 18 lat ukończył kurs poetyki i zaczął retorykę, a kiedy miał lat 23 ukończył kurs filozofii. Młody Papczyński okazał się wybitnie utalentowany i wyróżniał się szczególnie darem wymowy.

W 1654 roku wstąpił do zakonu pijarów gdzie otrzymał habit zakonny i zgodnie ze zwyczajem większości zakonów otrzymał nowe imię – Stanisław od Jezusa i Maryi. Dwa lata później złożył profesję zakonną, a 12 marca 1661 roku mając 30 lat przyjął święcenia kapłańskie. Po dwóch kolejnych latach przybył do Warszawy, gdzie objął obowiązki nauczyciela retoryki w kolegium pijarów. W stolicy objawił się dar ojca Papczyńskiego jako wybitnego kaznodziei i wnikliwego spowiednika. Jego penitentami byli m.in. nuncjusz apostolski w Polsce Antonio Pignatelli, późniejszy papież Innocenty XII oraz późniejszy król Jan III Sobieski.
Rok 1670 był rokiem przełomowym w życiu Stanisława Papczyńskiego. W tym czasie opuszcza on zakon pijarów. Dlaczego rezygnuje z życia wśród braci, którzy przez 14 lat byli jego rodziną? Założyciel Zgromadzenia Księży Marianów uważa, że niektórzy z pijarów odstąpili od pierwotnej gorliwości w zachowywaniu ślubów, że zbyt wiele swojego czasu poświęcają na doczesne przyjemności. On sam ponawia przyrzeczenie trwania w ścisłym zachowywaniu rad ewangelicznych. We wrześniu 1671 r. przywdziewa biały habit mający symbolizować nieskalaną czystość Matki Bożej; chce Ją naśladować do końca życia. Pragnie założyć zakon męski poświęcony czci Maryi Panny Niepokalanej, zostaje pierwszym zakonodawcą w Polsce. Data 24 października 1673 roku uznawana jest za początek Zgromadzenia Księży Marianów.
Jako założyciel zakonu, ojciec Papczyński wyznaczył nowej wspólnocie trzy cele: szerzenie kultu Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, modlitwę za zmarłych oraz pomoc proboszczom w ich pracy duszpasterskiej. Ostatnie lata życia poświęcił ojciec Papczyński na rozwój i umocnienie swojego zgromadzenia, jego zatwierdzenia przez Stolicę Apostolską i na gorliwą służbę wiernym. Zmarł w opinii świętości 17 września 1701 roku w Górze Kalwarii, gdzie też został pochowany.
Proces beatyfikacyjny prowadzony przez diecezję poznańską rozpoczął się w 1767 roku, ale siedem lat później został przerwany. Przyszły lata zaborów, czas, który praktycznie uniemożliwiał prowadzenie przez Kościół na zniewolonych ziemiach procesów beatyfikacyjnych. Próby beatyfikacji ojca Papczyńskiego zostały podjęte przez jego współbraci po II wojnie światowej. W 1990 roku uznano ważność procesu poznańskiego, przerwanego w XVIII wieku, zaś 13 czerwca 1992 roku papież Jan Paweł II wydał dekret o heroiczności cnót ojca Papczyńskiego. Natomiast papież Benedykt XVI w dniu 16 grudnia 2006 roku uznał cud za przyczyną ojca Papczyńskiego, co otworzyło drogę do beatyfikacji Założyciela Marianów. Uroczystość beatyfikacyjna odbyła się 16 września 2007 roku w Licheniu.
Błogosławiony powierzył założonemu przez siebie Zgromadzeniu troskę o dusze zmarłych, ale również troskę o to, by ci, którzy żyją byli dobrze przygotowani na śmierć. Idea hospicjum idealnie wpisuje się w ten swoisty testament Założyciela. Dlatego też powstałe w Licheniu hospicjum nazwane Jego imieniem jest wotum dziękczynnym za dar beatyfikacji ojca Stanisława, której z polecenia Ojca św. Benedykta XVI dokonał watykański Sekretarz Stanu, kardynał Tarcisio Bertone.
Zgromadzenie Księży Marianów jest ci bliskie? Chcesz wiedzieć, co słychać na mariańskich misjach i w Stowarzyszeniu Pomocników Mariańskich? Na stronie www.spm.org.pl znajdziesz aktualności z życia zgromadzenia, misjonarzy i stowarzyszenia, informacje o nowych misyjnych dziełach i proponowanych aktualnie nowennach oraz ważne wiadomości z życia Kościoła. Nie przegapisz też spotkania regionalnego SPM ani nowin z Rwandy, Kazachstanu czy Indii. Osoby pragnące zapoznać się z mariańskim charyzmatem znajdą tu artykuły o najważniejszych aspektach duchowości mariańskiej, jak cześć oddawana Niepokalanej, historia niebieskiego szkaplerza, Miłosierdzie Boże, pomoc zmarłym czy ewangelizacja. Nie brakuje tu inspiracji do pogłębiania więzi z Panem Bogiem, dlatego warto polecić stronę bliskim i znajomym, którzy szukają swojego miejsca w Kościele - może odnajdą je właśnie w Stowarzyszeniu Pomocników Mariańskich?